11 Şubat 2012 Cumartesi

Zeytinyağlı Kuru Börülce


İşte Sarıkamış'ta bulunmayan bir şey daha! Genelde İzmir kolilerimin baş tacıdır ama bu sefer Kars'ta buldum kendisini :)
Börülcenin genellikle salatasını yaparız ve muhteşem olur. Yeni doğum yapmış annelerin sütünü arttırdığı yönünde rivayetler de var. 
Zeytinyağlı yemeğini bir kaç senedir yapıyorum ve ailece bayılıyoruz. Yapılışı çok kolay ve kısa sürüyor. Nasıl mı? İşte şöyle:
MALZEMELERİ
1 su bardağı kuru börülce
1 orta boy soğan
1 kutu doğranmış domates (ya da en güzeli 2 - 3 taze domates)
2 çorba kaşığı zeytinyağı
Tuz, şeker

NASIL YAPILIYOR?
Öncelikle börülceleri bir gözden geçirmek lâzım. Delik olanları ayırmak gerekiyor. Sonra güzelce yıkıyoruz. Düdüklüye koyup üzerini geçecek kadar su ekleyerek 15 dakika pişiriyoruz. O pişerken biz soğanımızı ince ince doğruyoruz. Aslında ben bu işi de kolaylaştırmanın yolunu buldum. Elbet yapan çoktur. 1 kilo kadar soğanı birden doğrayıp buzdolabı poşetine koyarak derin dondurucuya atıyorum. Çok acıklı bir hazırlama süreci olsa da çalışan kişiler için büyük kolaylık sağlıyor. Yemek yaparken ihtiyacım kadarını doğrudan tencereye atıyorum. 
Her neyse, börülcelerimiz sürenin sonunda oldukça yumuşamış oluyor. Kara sularını süzüyoruz ve aynı düdüklüye bu kez zeytinyağını ve soğanları katıyoruz. Şöyle bir öldürdükten sonra üzerine börülcelerimizi katıp bir iki çeviriyoruz. En son doğranmış domateslerimizi üzerine katıyoruz. Üzerini çok az geçecek kadar kaynar su ekleyip tuzunu ve 2 tatlı kaşığı şekeri ekliyoruz. Düdüklünün kapağını kapatıp 10 dakika daha pişiriyoruz. Eğer börülceleriniz ilk haşlama sürecinde fazlaca pişmiş gibiyse yemeği 5 dakika pişirmeniz yeterli olur. Burada rakım yüzünden yemekler çok geç pişiyor. O yüzden sürelerde farklılık olması normaldir.
Öyle ya da böyle yemeğiniz piştikten sonra gerçekten afiyetle yiyeceğinizi garanti ederim :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder