29 Aralık 2012 Cumartesi

Tuzda Tavuk

Kesinlikle tavuğun en mükemmel hali. Görüntüsü de çok fiyakalı ;) Ağır misafirlerimiz olduğunda genelde tuzda tavuk pişiriyoruz ve bugüne kadar yiyen herkes bayıldı :)
Gelelim tarife.
Malzemeler:
1 bütün tavuk
2 kg kalın turşuluk tuz
2 yumurta
1 tatlı kaşığı kekik
1 çay kaşığı köri
1 orta boy soğan
1 çorba kaşığı kadar zeytin yağı
8-10 tane karabiber
Nasıl Yapılıyor?
Önce tavuğumuzu güzelce yıkayıp içini dışını temizliyoruz. Ardından geniş bir tabağa alıp üzerine köri, kimyon ve zeytinyağımızla masaj yapıyoruz ;) tane karabiberleri ve soğanı bölmeden sadece bıçakla bir iki yerinden çizip tavuğun içine koyuyoruz. Bu aşamada varsa bir defne yaprağı ve patates havuç gibi sebzeleri küp küp doğrayarak da koyabilirsiniz. Tavuğun kanatlarını ve bacaklarını açılmayacak şekilde yorgan ipiyle ya da siz ne uygun görürseniz onunla bağlıyoruz.
Tavuğumuz tabakta dinlenirken büyük bir leğene tuzu boşaltıyoruz. İçine yumurtaları kırıyoruz ve az ılık suyla yoğuruyoruz. Tuzumuz tam bir hamur olmuyor ancak şekillendirebileceğimiz kıvama gelmeli.
Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine bu tuz hamurundan 1 cm kalınlığında yayıyoruz. Üzerine tavuğumuzu sırt üstü yatırıp her yerini açıklık kalmayacak şekilde tuzla kaplıyoruz. Tuzun kalınlığı yaklaşık 1 cm olmalı. Eğer tavuk çok büyükse 3 kilo tuz kullanın. İşimiz bittiğinde tuzdan bir kubbemiz olacak.
Hazırladığımız tavuğu 200 derece fırında yaklaşık 2 saat pişiriyoruz. Üzerindeki tuz kahverengi bir hal almalı. Fırından çıkardığımız tuz kubbesini sofraya getirirken üzerine kolonya döküp yakabiliriz. Böyle alevli bir sunuş da keyifli oluyor.
Tuz, fırında beton gibi oluyor. Bu nedenle kırmak için çekiç gerek. Dikkatli bir şekilde tuzu kırıp tavuğu içinden çıkarıyoruz. Bunun en iyi yolu bir tornavida ve çekiç kullanarak tuzu çatlatmak ve parçaları elinizle temizlemek. Bir servis tabağında içine sebze koyduysak onları da yanına dizerek servis ediyoruz.
Tavuğa hiç tuz eklemediğimiz halde tuzun içinde pişerken mükemmel bir oranda tuzu içine çekiyor ve müthiş şekilde lezzetli, sulu, nar gibi kızarmış ve tadı tuzu tam yerinde bir tavuk oluyor.
Afiyet olsun :)
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder